نگارش پایان نامه دکتری | نگارش رساله دکتری | نگارش پایان نامه دکترا | نگارش رساله دکترا | بهترین موسسه ۰۹۳۵۴۵۳۶۰۷۰ تلفن تماس. ایران – تهران – درختی ۰۹۳۵۴۵۳۶۰۷۰ tezarshad.ir

ما را دنبال کنید:

تماس با ما! 09184885900

چگونه یک ارائه خوب در روز دفاع از پایان نامه داشته باشیم؟

چگونه یک ارائه خوب در روز دفاع از پایان نامه داشته باشیم؟

چگونه یک ارائه خوب در روز دفاع از پایان نامه داشته باشیم؟

چگونه یک ارائه خوب در روز دفاع از پایان نامه داشته باشیم؟

چگونه یک ارائه خوب در روز دفاع از پایان نامه داشته باشیم؟ :
جلسه دفاع از پایان‌نامه مهم‌ترین رویداد دوران تحصیلی یک دانشجو به خصوص در فرآیند انجام پایان نامه ست. برگزاری این جلسه سبب می‌شود داوران اطمینان یابند پایان‌نامه ارائه شده توسط خود دانشجو انجام شده و او تمامی مطالب نوشته شده را به‌خوبی درک کرده است. اما برای یک ارائه خوب در روز دفاع از پایان‌نامه باید به نکات بسیاری توجه کنیم تا هم خودمان با تسلط و آرامش بیشتر این جلسه را پشت‌سر بگذاریم هم از نظرگاه داوران و حاضران در روز دفاع ، ارائه قابل قبولی داشته باشیم. در اینجا مهم‌ترینِ این نکات را با هم مرور خواهیم کرد:

بررسی قوانین برگزاری جلسه دفاع در دانشگاه خود
هر دانشگاه برای برگزاری جلسات دفاع از پایان‌نامه ، قوانین و مقررات خاص خود را دارد که لازم است در اولین قدم، در جریان آن قرار بگیرید.

کسب اطلاعات در مورد داوران
پس از مشخص شدن داوران، سعی کنید در خصوص حیطه تخصصی ، علاقه‌مندی‌ها و حساسیت‌های آنها اطلاعات کافی به‌دست آورید. مطالعه کتب و مقالات این اساتید و صحبت با دانشجویان‌شان می‌تواند تا حدودی به شما کمک کند تا به شناختی نسبی از داوران دست یابید.

حاضر شدن در جلسات دفاع دیگران و آشنایی بیشتر با روند ارائه دفاع
برای آشنایی بیشتر با روال برگزاری جلسات روز دفاع و پرسش های داوران حتما در جلسه ارائه پایان‌نامه دیگران شرکت کنید.

پیش‌بینی سوالات احتمالی داوران
خودتان را جای داوران بگذارید و سعی کنید لیستی از سوالات احتمالی آنها بنویسید و پاسخ های مناسب را آماده کنید. همچنین می توانید با شرکت در سایر جلسات دفاعی که ایشان داوری می‌کنند، سوالات پرتکرار و موردتوجه داوران را شناسایی کنید.

تهیه اسلایدهای پایان‌نامه
به طراحی اسلایدها و چگونگی قرارگیری مطالب در آنها اهمیت دهید. بهتر است از تم‌های ساده و رنگ‌های روشن استفاده کنید و با تعداد کلمات محدود تنها نکات مهم ارائه خود را در هر اسلاید بیاورید. دقت کنید که تعداد اسلایدها را متناسب با زمانی که در اختیار دارید قرار دهید.

تسلط بر پایان‌نامه و تمرین مکرر قبل از روز دفاع
دوباره پایان‌نامه‌تان را بخوانید و نکات پراهمیت را مشخص کنید. سعی کنید حتی پس از تحویل پایان‌نامه تا قبل از روز دفاع نیز مقالات به‌روز در ارتباط با موضوع‌تان را پیگیری کنید تا با مطالعات وسیع بر همه ابعاد پایان‌نامه اشراف داشته باشید. تمرینات مکرر در تنهایی، مقابل آینه و در حضور دیگران کمک می‌کند تا تسلط بیشتری بیابید و بتوانید در روز دفاع از پایان‌نامه، به‌راحتی زمان را مدیریت کنید.

بررسی و چک کردن امکانات سالن قبل از روز دفاع
در روزهای قبل از روز دفاع از پایان‌نامه ، امکانات صوتی و تصویری سالن را بررسی کنید و در روز ارائه پایان‌نامه حتما نسخه چاپی از اسلایدها و همچنین نسخه‌های پشتیبان از فایل ارائه‌تان را در فلش، سی‌دی و ایمیل به‌همراه داشته باشید.

کمک گرفتن از دوستان برای هماهنگی امور مربوط به جلسه دفاع
بهتر است پذیرایی و هماهنگی‌های روز دفاع را به دوستان‌تان بسپارید تا با استرس کمتر تمرکزتان تنها روی ارائه پایان‌نامه‌ باشد.

داشتن استراحت کافی قبل از روز دفاع
به تغذیه، استراحت و خواب کافی در روزهای قبل از ارائه دفاع اهمیت دهید تا سرزنده و پرانرژی باشید.

استفاده از پوشش مناسب
پوشش مناسب، تمیز و آراسته‌ای داشته باشید اما دقت کنید باعث جلب توجه مخاطبان نشود. لباسی بپوشید که با آن راحت باشید.

حفظ آرامش و غلبه بر استرس
هر چه بیشتر آرامش خود را حفظ کنید راحت‌تر می توانید از پس ارائه و پاسخگویی به سوالات داوران برآیید. پس بر استرس خود غلبه کنید و بدون دستپاچگی، بر آنچه می خواهید بیان کنید متمرکز شوید.

استفاده از فن بیان مناسب و تکنیک‌های جذب بیشتر مخاطبان
یکی از مهم‌ترین نکات برای یک ارائه خوب در روز دفاع از پایان‌نامه ، داشتن اعتمادبه‌نفس کافی و قدرت بیان بالاست که بسیار بر داوران و حاضران تأثیرگذار است. رسایی صدا، استفاده از فرازوفرود مناسب و مکث‌های به‌موقع موجب نفوذ بهتر کلام و برقراری ارتباط چشمی با داوران و حاضران در حین ارائه دفاع سبب توجه بیشتر آنها می‌شود. همچنین باید از تکرار مکررات، روخوانی متن اسلایدها و پشت کردن به مخاطبان در هنگام ارائه پرهیز کنید.

شروع متفاوت و خلاقانه
آغاز ارائه پایان‌نامه‌ بسیار مهم است. شما می‌توانید با خلاقیت وابتکارعمل‌تان مخاطب را تا انتها با خود همراه سازید. شروعی متفاوت و غیرکلیشه‌ای به‌نوعی سبب غافل‌گیری داوران و حضارمی‌شود. مثلا می توانید با روش‌هایی مانند طرح یک سوال یا آمار جالب، اشاره به یک اتفاق مشترک یا داستان، استفاده از یک نقل‌قول و … با زبانی ساده روایت خود را از پایان‌نامه‌تان آغاز کنید.

پاسخ به سوالات داوران
عموما بخش سخت و مهم دفاع از پایان‌نامه برای دانشجویان پاسخگویی به پرسش‌های داوران است. مهم‌ترین نکته در این بخش توجه و گوش دادن دقیق به سوالات، حفظ آرامش و عجله نکردن در پاسخگوییست. پاسخ‌های شما باید ساده، روشن، مختصر و مفید باشد. رعایت ادب و احترام در مقابل اساتید و انتقادپذیری از اصولیست که سبب نگاه مثبت داوران به شما خواهد شد.


مطالب پیشنهادی :  چاپ مقاله ISI ریاضی نگارش پذیرش

 

امروز در ریسرچ یار با شما هستیم / در صورت نیاز به مشاوره در زمینه روش نوشتن پایان نامه دکتری با ما در ارتباط باشید.

09354536070

09184885900

ریسرچیار 09184885900
بدون نظر

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت

error: Content is protected !!