نگارش پایان نامه دکتری | نگارش رساله دکتری | نگارش پایان نامه دکترا | نگارش رساله دکترا | بهترین موسسه ۰۹۳۵۴۵۳۶۰۷۰ تلفن تماس.ایران – تهران – درختی ۰۹۳۵۴۵۳۶۰۷۰ tezarshad.ir

ما را دنبال کنید:

تماس با ما! 09184885900

چگونه یک فایل پاورپوینت خوب از پایان نامه خود درست کنیم؟

چگونه یک فایل پاورپوینت خوب از پایان نامه خود درست کنیم؟

چگونه یک فایل پاورپوینت خوب از پایان نامه خود درست کنیم؟

چگونه یک فایل پاورپوینت خوب از پایان نامه خود درست کنیم؟

چگونه یک فایل پاورپوینت خوب از پایان نامه خود درست کنیم؟ :

فایل پاورپوینت پایان‌نامه نقش بسیار مهمی در کیفیت و قدرت ارائه شما در جلسه دفاع ایفا می‌کند. بدین ترتیب که با رعایت اصول و قواعد آماده‌سازی آن، ابزاری قدرتمند در اختیار شما قرار می‌گیرد تا با تسلط کامل بر پایان‌نامه خود، جلسه دفاع را به‌ خوبی اداره کنید. ضمن این که با وجود مطالب دسته‌بندی شده و منظم در فایل ارائه پایان‌نامه ، در حین دفاع نکته‌ای از قلم نخواهد افتاد و نیز ترتیب و پیوستگی مطالب حفظ می‌شود. در ادامه مهم‌ترین نکات را در طراحی فایل پاورپوینت پایان‌نامه ذکر خواهیم کرد:

دسته‌بندی و تلخیص مهم‌ترین نکات پایان‌نامه
با مطالعه دوباره پایان‌نامه پراهمیت‌ترین مطالب و نکات آن را دسته‌بندی و مشخص کنید. با خلاصه‌سازی و اولویت‌بندی نکات، فایل پاورپوینت پایان‌نامه را به گونه‌ای تدوین کنید که هر کس با نگاهی به آن در جریان نکات مهم و کلیات پایان‌‌نامه شما قرار گیرد.

انتخاب پس‌زمینه و فرمت مناسب پاورپوینت
برای طراحی اسلایدهای فایل پاورپوینت پایان‌نامه بهتر است از یک قالب ساده، تعداد رنگ‌های ثابتِ محدود و پس‌زمینه روشن با نوشته‌های تیره استفاده کنید. به گونه‌ای که متن به‌وضوح دیده شود. برای متن اسلایدها نیز یک فونت خوانا و درشت انتخاب کنید و در سراسر فایل ارائه پایان‌نامه تنها از همان فونت بهره گیرید. از به‌کاربردن افراطی افکت‌ها ومتحرک‌سازی‌ها خودداری کنید چراکه سبب پرت شدن حواس مخاطبان از محتوا و مطالب اصلی می‌شود. همچنین حتما اسلایدها را شماره‌گذاری کنید تا اگر در پایان، سوالی در مورد اسلاید به‌خصوصی برای داوران یا حضار به‌وجود آمد به‌راحتی بتوانند به آن اسلاید ارجاع دهند.

متناسب بودن تعداد اسلایدها با زمان
تعداد اسلایدهای فایل ارائه پایان‌نامه را باید متناسب با مدت زمانی که در اختیار دارید تنظیم کنید که این زمان معمولا بین 20 تا 30 دقیقه است. تعداد زیاد اسلایدها هم مخاطبان را خسته می‌کند و هم باعث می‌شود به علت کمبود وقت با عجله و بدون تمرکز کافی از هر اسلاید عبور کنید.

شلوغ نبودن اسلایدها
از نوشتن مطالب طولانی در هر اسلاید بپرهیزید. بهتر است هر اسلاید با تعداد خطوط نوشته محدود، حاوی یک یا نهایتا دو نکته از مطالب مهم پایان‌نامه‌تان باشد، که می بایست تیتروار به آنها اشاره کنید. شلوغ شدن اسلایدها باعث می‌شود مخاطب نتواند تصمیم بگیرد که نوشته‌های روی اسلاید را بخواند یا به توضیحات شما توجه کند. وجود فضای خالی در اسلایدها سبب تاکید بیشتر بر تیترهای نوشته شده می‌شود. به‌طور کلی به این فکر کنید که می‌خواهید درنگاه اول در هر اسلاید توجه مخاطب به کدام نکته جلب شود؛ می‌توانید آن تیتر مهم را متفاوت از بقیه به‌صورت برجسته یا با فونت درشت‌تر و یا با رنگی خاص نشان دهید.

پرهیز از روخوانی اسلایدها
هرگز در اسلایدها، پاراگراف یا جمله های طولانی ننویسید و آنها را روخوانی نکنید. اسلایدها همانطور که گفته شد باید شامل تیتر مطالب و نکات مهم باشد. شما می توانید برای توضیحات بیشتر آنها از یادداشت‌‌های خود کمک بگیرید. دقت کنید که بیش از اندازه به یادداشت‌ها یا صفحه مانیتور مقابل‌تان چشم ندوزید و از ارتباط چشمی با مخاطبان غافل نشوید. چراکه در این صورت ممکن است در نگاه داوران به‌ اندازه کافی آماده و مسلط به نظر نیایید. با تمرینات مکرر به قدر کافی بر پایان‌نامه‌تان تسلط یابید که تنها برای از قلم نینداختن مطالب مهم و حفظ ترتیب آنها گهگاه نگاهی به یادداشت‌هایتان بیندازید.

استفاده از جداول، نمودارها و تصاویر
استفاده از جدول، نمودار، شکل و تصویر در اسلایدهای فایل پاورپوینت پایان‌نامه سبب جذابیت بیشتر و جلب توجه مخاطبان می‌شود. شکل‌ها اغلب گویاتر از نوشته‌ها هستند و بیشتر در ذهن مخاطبان باقی می‌مانند. اما دقت کنید که از نمودارها و جداول با داده‌های زیاد و پیچیده استفاده نکنید چراکه سبب اغتشاش ذهنی داوران و حاضران شده و به‌جای بهبود روند ارائه ، تاثیر منفی در آنها می‌گذارد. از تصاویر و اشکال باکیفیت اما کم‌حجم استفاده کنید تا سنگینی تصاویر سبب کندی فایل ارائه پایان‌نامه نشود. این موارد را حتی با شروع انجام پایان نامه باید در نظر داشته باشید تا نگارش پایان نامه را به بهترین شکل پیش ببرید.

رعایت سیر منطقی و پیوستگی مطالب در اسلایدها
یکی از نکات مهمی که باید در تنظیم فایل پاورپوینت پایان نامه به آن دقت کنید، رعایت ترتیب مطالب مطابق با سرفصل‌های پایان‌نامه‌تان است تا ضمن حفظ انسجام و پیوستگی نوشته‌ها، اسلایدها سیر مناسب و منطقی داشته باشند. با دسته‌بندی دقیق و منظم مطالب هم با روند بهتری توضیحات‌تان را ارائه می‌دهید و هم ذهن مخاطبان مسایل را بهتر درک و پردازش می‌کند.

نداشتن غلط‌های املایی و اشکالات نگارشی
همان‌طور که نداشتن غلط‌های املایی و اشکالات نگارشی در متن پایان‌نامه بسیار حائزاهمیت است، در فایل پاورپوینت پایان‌نامه نیز باید موردتوجه قرار گیرد. رعایت نکردن املای صحیح کلمات و قواعد نگارشی شاید در نگاه اول مساله مهمی به نظر نیاید اما می‌تواند به نوعی، بی‌احترامی به داوران، مخاطبان و ارزش قائل نشدن برای ارائه خودتان محسوب شود.هر چند که تنها خوب بودن فایل پاورپوینت پایان‌نامه برای موفقیت در روز دفاع کافی نیست اما زیبایی و جذابیت آن با رعایت نکات بالا در کنار یک پایان‌نامه قوی و کامل می تواند در کیفیت جلسه دفاع شما و جلب توجه داوران تاثیر بسزایی داشته باشد.

فایل پاورپوینت خوب

امروز در ریسرچ یار با شما هستیم / در صورت نیاز به مشاوره در زمینه روش نوشتن پایان نامه دکتری با ما در ارتباط باشید.

09354536070

09184885900

ریسرچیار 09184885900
بدون نظر

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت

error: Content is protected !!